Jak zaprojektować roll upRoll up ma za zadanie promować markę, produkt, usługę lub firmę. Dlatego powinien być widoczny z odległości i rozumiały dla odbiorców. Bardzo ważna jest również jego atrakcyjność – dobry roll up przyciąga uwagę i zachęca do zapoznania się z jego treścią. Projektując roll up powinniśmy więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Po pierwsze: Czytelny przekaz

Projekt standu reklamowego musi być czytelny i zrozumiały dla odbiorców. To przekłada się zarówno na aspekt merytoryczny – krótki, ale jasny przekaz – jak i aspekt graficzny – czytelny krój i rozmiar czcionki, odpowiednio dobrana grafika. Przy wyborze kroju czcionek warto ograniczyć się do maksimum trzech. To pozwala zachować spójność wizualną projektu i zwiększa czytelność przekazu.

Po drugie: Co za dużo, to niezdrowo

Często kusi nas, żeby w obrębie jednej kreacji reklamowej zawrzeć jak najwięcej informacji o firmie, produkcie czy usłudze. To błąd, który może obniżyć jakość i siłę przekazu. Im więcej informacji zawrzemy na roll up`ie tym mniej będzie on czytelny i zrozumiały. Dodatkowo istnieje ryzyko, że natłok informacji zniechęci potencjalnych odbiorców przekazu reklamowego do zapoznania się z jego treścią. Żeby tego uniknąć warto postawić na krótki i zwięzły komunikat, który możemy dodatkowo uzupełnić czytelnymi infografikami.

Po trzecie: Informacje w odpowiednim szyku

Treść na roll up`ie powinna być umieszczona według jej znaczenia. Co to oznacza? Projekt najlepiej zacząć od logo (na górze druku). Na wysokości oczu powinny się znaleźć informacje najważniejsze. Poniżej możemy ulokować dodatkowe informacje, pamiętając o tym, że „co za dużo, to niezdrowo”. Dane kontaktowe też powinny się znaleźć na dole druku reklamowego – jest to standardowe miejsce zamieszczania danych kontaktowych w większości kreacji reklamowych, dlatego odbiorcy szukają ich tam intuicyjnie.

Po czwarte: Jakość

Jakość projektu graficznego to nie wszystko. Przygotowując roll up musimy pamiętać także o jakość produktu finalnego. Warto postawić na dedykowane podłoże drukarskie oraz odpowiedni dobór druku – doskonale sprawdzi się tutaj druk solwentowy. Oczywiście nawet najlepsza drukarnia nie przygotuje dobrego wydruku jeśli dostarczymy projekt w niskiej rozdzielczości lub zawrzemy w nim takie grafiki. Przed zleceniem wydruku zawsze warto upewnić się, że przesłany plik pozwoli na przygotowanie roll up`u wysokiej jakości.